Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kaip atsiranda skausmas?

Daugumos ligų atveju vaiką kamuoja ne tik karščiavimas, bet ir skausmas. Vaikams skausmą dažniausiai sukelia vidurinės ausies uždegimas ir tonzilitas. Kitos (rečiau svarstomos) priežastys gali būti galvos skausmas ir (arba) migrena, traumos ir pervargimas. 

Skausmas – tai signalas, kuris įspėja organizmą ir užtikrina pažeistos vietos apsaugą. Nesvarbu, ar tai būtų galvos ar kaklo skausmas, ar skausmas po traumos, jį sukelia skausmą signalizuojantys hormonai (prostaglandinai), kurių kiekis padidėja, pažeidus sužeistą ar sergančią kūno vietą, jie suaktyvina nervines ląsteles, siunčiančias skausmo signalą į smegenis.

Išoriniai uždegimo požymiai yra patinimas, paraudimas ir šiluma uždegimo vietoje, taip pat vietinis skausmas (arba sutrikusi funkcija).

Kas yra uždegimas?

Uždegimas – tai organizmo imuninė reakcija į kenksmingus dirgiklius. Tai gali būti sužeidimai, ligas sukeliantys organizmai (pvz., bakterijos, virusai ar grybeliai), svetimkūniai, cheminės medžiagos, karštis ir šaltis, taip pat saulės spinduliai (nudegimas). 

Uždegimo metu pažeistoje kūno vietoje išsiskiria signalizuojantys junginiai, todėl suaktyvėja kraujotaka. Dėl to imuninės ląstelės greičiau pasiekia pažeistą vietą ir paskatina imuninę reakciją.

Skausmo atpažinimas

Mažų vaikų skausmas dažnai nepakankamai įvertinamas; priklausomai nuo amžiaus, vaikai netiksliai apibūdina savo skausmą, o kūdikių skausmą būna ypač sunku atpažinti, nes vienintelis rodiklis yra kūno kalba. Iškreiptas veidas, gynybinė elgsena prisilietus, rėkimas ir verksmas gali būti skausmo indikacija. 

Kaip ir nuo kokio amžiaus vaikai suvokia skausmą?

Skausmas mus lydi visą gyvenimą. Vaikams skausmą dažnai sukelia traumos, galvos skausmai, dygstantys dantys ar pilvo negalavimai. Tačiau vaikai skausmą pradeda jausti daug anksčiau – dar motinos įsčiose. 

Šiandien neurologijos ir skausmo specialistai tvirtai įsitikinę, kad nervų sistema yra pakankamai išsivysčiusi, kad galėtų suvokti skausmą dar iki gimimo. Skausmui suvokti reikalingos neuronų struktūros išsivysto nuo 30-osios nėštumo savaitės.

Todėl vaikų skausmo suvokimas skiriasi nuo suaugusiųjų. Mažiems vaikams skausmas dažnai persiduoda į pilvą; gerklės uždegimu sergantis vaikas gali skųstis pilvo skausmu. *Mokyklinio amžiaus vaikai skausmą suvokia panašiai, kaip suaugusieji.

Laikui bėgant tėvai paprastai išmoksta teisingai suprasti savo vaikų (skausmo) signalus ir greitai pastebi, ar jų vaikas jaučiasi gerai, ar, pavyzdžiui, kovoja su skausminga infekcija. Esant sunkiam negalavimui, nesudėtingos patvirtintos žodinės ir (arba) vaizdinės skausmo skalės ir standartizuoti skausmo klausimynai gali padėti vaikui apibūdinti skausmo pobūdį ir intensyvumą.

 

Vaikų gebėjimo išreikšti skausmą raida

Vaikų gebėjimas išreikšti ar apibūdinti skausmą priklauso nuo jų amžiaus. 

6-18 mėnesių: 

Vaikai pradeda bijoti skausmingų situacijų, pavyzdžiui, adatos dūrio skiepijant. Toks elgesys taip pat rodo susiformavusią skausmo atmintį. Šiame amžiuje vaikai taip pat pradeda lokalizuoti skausmą. 

2 metai: 

Maždaug 2 metų vaikai pradeda vartoti žodį „skauda“ arba kitus su skausmu susijusius žodelius, tokius kaip „au“ ir pan. Tokio amžiaus vaikai gali būti žodiškai agresyvūs, smarkiai verkti, atitraukti arba saugoti skaudamą vietą. 

2 – 3 metai: 

Vaikai jau gali apibūdinti skausmą. Vaikų kognityvinis ir emocinis išsivystymas labai skiriasi, todėl specialistai ir tėvai turi išmokti vaikų skausmo išraiškos kalbą, atpažinti skausmą išreiškiančius elgesio signalus bei atidžiai įsiklausyti į vaikų pasakojimus apie skausmą. 

3 – 6 metai: 

Sulaukę vos 3 metų, gerai išsivystę vaikai gali gebėti kiekybiškai įvertinti skausmą, naudojant nesudėtingas patvirtintas žodines ir (arba) vaizdines skausmo skales ir standartizuotus skausmo klausimynus, tačiau prieš priimant vaiko žodžius apie skausmo vietą, kokybę, intensyvumą ir pakenčiamumą, svarbu įsitikinti, kad vaikas yra kompetentingas teikti informaciją, ypač jei jis yra 3 – 7 metų amžiaus. 

7 – 11 metų: 

Mokyklinio amžiaus vaikai gali išsamiai apibūdinti savo skausmą. Jie dažnai vengia judinti skausmingas vietas, matomas raumenų rigidiškumas, pvz., sugniaužti kumščiai, sukąsti dantys ir suraukta kakta. Išmokę logiškiau ir protingiau mąstyti, tokie vaikai pradeda skirti skausmo lygius. Šio amžiaus vaikai lengviau priima taisykles, todėl dažnai gerai reaguoja į skausmo įveikimo ritualus.

Paties vaiko pateikta informacija apie skausmo intensyvumą

Buvo sukurtos kelios veidukų skausmo vertinimo skalės, skirtos vaikams, kurie neturi kalbos įgūdžių paaiškinti simptomų sukeltą savijautą. Jas gali naudoti pediatras. 

Viena iš jų – tai Vong-Bakerio veidukų skausmo vertinimo skalė, skirta 4 metų ir vyresniems vaikams. Vaikas pasirenka skausmo intensyvumą atitinkantį veiduką. Kiekvienas veidukas yra susietas su tam tikru įvertinimu, pradedant šypsenėle („labai laimingas/nieko neskauda“) ir baigiant verkiančiu veiduku („nepakeliamai skauda“). 

Gydytojų naudojamos vaikų nuo 4 metų skausmo vertinimo skalės pavyzdys:

Įvairios šypsenėlės, sunumeruotos iš eilės
Įvairios šypsenėlės, sunumeruotos iš eilės

0 Labai laimingas / nieko neskauda 

1 Šiek tiek skauda 

2 Skauda šiek tiek daugiau 

3 Skauda dar labiau 

4 Labai skauda 

5 Nepakeliamai skauda (vaikas nebūtinai turi verkti) 

Skausmo malšinimas

IBUSTAR vaikams veiklioji medžiaga ibuprofenas neleidžia išsiskirti skausmo hormonams, t. y. pojūtis susilpnėja arba apskritai neperduodamas į smegenis. Todėl IBUSTAR vaikams veikia įvairiose vietose jaučiamą skausmą.

Kada reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją

Jei jūsų vaikas jaunesnis nei 6 mėnesių, būtina apsilankyti pas gydytoją. Nepriklausomai nuo vaiko amžiaus, turėtumėte jį nuvesti pas gydytoją, jei: 

  • staiga pasireiškia traukuliai (priepuoliai). 
  • jūsų vaikas aiškiai reaguoja į skausmą prisilietus. 
  • dėl prakaitavimo, vėmimo ar viduriavimo vaikas netenka labai daug skysčių, ypač jei jis yra mažas. 

Ar žinote...?

Vaikai paprastai užduoda daug klausimų, nes yra smalsūs. Šie paprasti patarimai jums padės paaiškinti vaikui, kokius prietaisus naudoja gydytojai.

Vaikų galvos skausmas

Beveik kiekvienas vaikas iki 12 metų bent kartą yra kentęs galvos skausmą. Galvos skausmai skirstomi į du tipus:

Pirminiai galvos skausmai – tai galvos skausmai, kurie laikomi savarankiška liga, o ne lydinčiu kito sutrikimo simptomu. Tai apima migreną ir įtampos sukeltą galvos skausmą. Apie 60 proc. vaikų kenčia nuo įtampos sukeltų galvos skausmų, o 12 proc. – nuo migrenos.

Priešingai, antriniai galvos skausmai atsiranda kaip kitos ligos simptomas ir išnyksta, pašalinus pirminę priežastį. 

Galimos vaikų galvos skausmo priežastys yra infekcinė liga, stresas, baimė ar nedidelė galvos trauma. 

Patartina stebėti vaiko galvos skausmą, o jei simptomai nepraeina, stiprėja arba dažnai kartojasi – kreiptis į gydytoją. 

Skausmas gali labai paveikti ir susilpninti vaiką – kartais net labiau nei karščiavimas. Todėl vaiko skausmą visada reikėtų gydyti, pavyzdžiui, naudojant IBUSTAR vaikams. 

Kaip išvengti galvos skausmo

Mankšta gryname ore ir miego bei valgymo režimas gali padėti išvengti vaiko galvos skausmų. Be to: 

  • galite pasiūlyti vaikui alternatyvų televizoriaus žiūrėjimui ir kompiuteriniams žaidimams. 
  • venkite streso / migreną sukeliančių veiksnių 
  • skirkite vaikui pakankamai laiko atsipalaiduoti ir žaisti.

Pastabos dėl migrenos

Migrena – tai į priepuolį panašus galvos skausmas, kuris dažniausiai pasireiškia vienoje galvos pusėje ir periodiškai kartojasi. Trigeriai gali būti įvairūs, pavyzdžiui, pakitęs miego ir būdravimo ritmas, stresas arba tam tikras maistas. 

Migrena paprastai prasideda maždaug nuo 7 metų, o su amžiumi jos dažnumas didėja. 

Galimi vaikų migrenos požymiai: 

  • Vaikas atrodo išblyškęs 
  • Didelis miego poreikis 
  • Pykinimas, vėmimas 
  • Priepuoliai trunka tik apie 2 valandas 
  • Lydintys simptomai, pavyzdžiui, jautrumas šviesai ir triukšmui 
  • Aura: vadinamieji neurologiniai sutrikimai, pasireiškiantys prieš galvos skausmo fazę (pavyzdžiui, galvos svaigimas, mirgėjimas ir (arba) aptemimas akyse, skonio ar kvapo pojūčiai, nesant išorinio dirgiklio). 
  • Fantazijos (Alisos stebuklų šalyje sindromas) 

Migreną visada turėtų diagnozuoti gydytojas.